acik-ufuk-iyi-dogru-ve-guzel-dusunmek--6f5136.jpeg
acik-ufuk-iyi-dogru-ve-guzel-dusunmek--6f5136.jpeg

Açık Ufuk İyi, Doğru ve Güzel Düşünmek Üzerine

İndirim Oranı : %30 İndirim
KDV Dahil : ₺140,00
İndirimli : ₺98,00
KDV Dahil : ₺98,00
Barkod : 9789755749631

 

Yazarı            : İbrahim Kalın

Çevirmen       :

Sayfa Sayısı  : 364

Çilt Tipi          : Karton Kapak

İç Kağıt         : Kitap Kağıtı

Boyut            : 13,5x21

Düşünmek yola çıkmaktır. Herhangi bir yola değil, bizi hakikate götürecek yola koyulmaktır. Düşünmek, Eflatun’un mağarasından çıkmak için ayağa kalkmaktır. Duvara yansıyan gölgelerin hakikatin kendisi değil, sadece gölgesi olduğunun farkına vararak ışığın kaynağına yönelmektir. Düşünmek, ayağa kalktığınızda size müstehzi bir şekilde bakanlara aldırmadan kapıya doğru yürümektir. Ayağınıza vurulmuş zincirlerden kurtulmak için önce zihninize vurulmuş prangalardan kurtulmaktır. “Mağaradan çıkanı vururuz.” diyenlere aldırmadan aklının ve vicdanının sesine kulak vermektir. Düşünmek tehlikeli ve çileli bir iştir.

Doğru düşünmek erdemli olmayı garanti altına alır mı? Düşünmek, ahlaklı olmak için yeterli midir? Bilmek, her zaman doğruyu yapmak anlamına gelir mi? Düşünmeyi zihinsel bir faaliyete indirgeyen ekoller bize bu noktada tatmin edici cevaplar veremezler. İyi, güzel ve doğruyu birbirinden ayrıştıran bir zihin yapısı, düşünce ile erdemli davranış arasında doğrudan ve zorunlu bir ilişki kurmaz. Fayda ve kârı artırmak için uygulanan yöntemler kapitalist üretim-tüketim kuralları içinde iyi ve doğru kabul edilir ama akıl ve erdem terazisine konulduğunda sınıfta kalırlar.

Düşünmek ile ahlak, tefekkür etmek ile erdemli davranmak arasında ayrılmaz bir bağ vardır. Bir düşünce bizi doğru davranışa götürmüyorsa ya düşündüğümüz şeyde ya da düşünme biçimimizde bir sorun var demektir. Gerçek düşünce, bizi iyi, doğru ve güzel davranışa götürür. Bu yüzden düşünmek, salt zihinsel bir eylem değildir. Sahih mânâda düşünmek, bütün varlığımıza nüfuz eder. Bizi sarıp sarmalar ve dönüştürür. Bir düşünceyi, tasavvuru ve yahut duyguyu iliklerimizde hissetmeden onun mânâsını tam olarak kavradığımızı söyleyemeyiz. Düşünce ancak varoluşumuzu dönüştürdüğü zaman iyi, güzel ve doğrunun elçisi olur ve hikmet sıfatını kazanmayı hak eder.

Etiketler
ibrahim Kalın, Açık Ufuk, Açık Ufuk İyi, Açık Ufuk İyi Doğru, Açık Ufuk İyi Doğru ve, Açık Ufuk İyi Doğru ve Güzel, Açık Ufuk İyi Doğru ve Güzel Düşünmek, Açık Ufuk İyi Doğru ve Güzel Düşünmek Üzerine, Açık Ufuk İyi Doğru ve Güzel Üzerine, Açık Ufuk İyi Doğru ve Düşünmek, Açık Ufuk İyi Doğru ve Düşünmek Üzerine, Açık Ufuk İyi Doğru ve Üzerine, Açık Ufuk İyi Doğru Güzel, Açık Ufuk İyi Doğru Güzel Düşünmek, Açık Ufuk İyi Doğru Güzel Düşünmek Üzerine, Açık Ufuk İyi Doğru Güzel Üzerine, Açık Ufuk İyi Doğru Düşünmek, Açık Ufuk İyi Doğru Düşünmek Üzerine, Açık Ufuk İyi Doğru Üzerine, Açık Ufuk İyi ve, Açık Ufuk İyi ve Güzel, Açık Ufuk İyi ve Güzel Düşünmek, Açık Ufuk İyi ve Güzel Düşünmek Üzerine, Açık Ufuk İyi ve Güzel Üzerine, Açık Ufuk İyi ve Düşünmek, Açık Ufuk İyi ve Düşünmek Üzerine, Açık Ufuk İyi ve Üzerine, Açık Ufuk İyi Güzel, Açık Ufuk İyi Güzel Düşünmek, Açık Ufuk İyi Güzel Düşünmek Üzerine, Açık Ufuk İyi Güzel Üzerine, Açık Ufuk İyi Düşünmek, Açık Ufuk İyi Düşünmek Üzerine, Açık Ufuk İyi Üzerine, Açık Ufuk Doğru, Açık Ufuk Doğru ve, Açık Ufuk Doğru ve Güzel, Açık Ufuk Doğru ve Güzel Düşünmek, Açık Ufuk Doğru ve Güzel Düşünmek Üzerine, Açık Ufuk Doğru ve Güzel Üzerine, Açık Ufuk Doğru ve Düşünmek, Açık Ufuk Doğru ve Düşünmek Üzerine, Açık Ufuk Doğru ve Üzerine, Açık Ufuk Doğru Güzel, Açık Ufuk Doğru Güzel Düşünmek, Açık Ufuk Doğru Güzel Düşünmek Üzerine, Açık Ufuk Doğru Güzel Üzerine, Açık Ufuk Doğru Düşünmek, Açık Ufuk Doğru Düşünmek Üzerine,
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR