Bilgi Sosyolojisi
Bilgi Sosyolojisi
Bilgi Sosyolojisi

Bilgi Sosyolojisi

İndirim Oranı : %30 İndirim
KDV Dahil : ₺235,00
İndirimli : ₺164,50
KDV Dahil : ₺164,50
Barkod : 9786256021044

 

Yazarı            : Ergün Yıldırım

Çevirmen       :

Sayfa Sayısı  : 232

Çilt Tipi          : Karton Kapak

İç Kağıt         : Kitap Kağıtı

Boyut            : 13,5x21

Bilgi, her şeyden önce onunla uğraşanın meselesidir. Bilgi, kendimizi bulmanın ve varlığımızı keşfetmenin yoludur. Bilgi nesnel bir fenomen olmaktan daha fazlasıdır. O da bizim onunla kurduğumuz anlam-amaç açısından taşıdığı önemdir. Bu açıdan bilgi, hakikati öğrenme serüveninde insanın olgunlaşarak üstün bir kavrayış kudretine kavuşmasıdır.

Bilgi; insanı, toplumu ve varlığı bilmenin bir yoludur. Bilgi sosyolojisi, bilmenin ortaklaşa yaşam pratiğinin doğasına odaklanır. Bilginin toplumsallığı üzerinde düşünür ve bu bağlamda çeşitli yaklaşımlar geliştirir. Pozitivizm, hermenötik, post-modernite, paradigma, ümran gibi teorilerin bilginin kolektif varlığına ve sosyolojik doğasına ilişkin önemli görüşler ortaya koyar. Weber, Comte, Durkheim, Mannheim, Gadamer, Foucault, Lyotard, Kuhn, İbn Haldun, Farabi gibi düşünürlerin çalışmalarından yararlanır. 

 

Bilgi Sosyolojisi kitabı, bir bütünlük içinde bilginin toplumsal varlığını çeşitli akımlar, perspektifler ve kavramlarla analiz etmektedir. Bilginin tarih içindeki ana dönüşümlerine, modernleşme ile yaşadığı değişimi, post-modernlikle farklılaşmalarına ve ideoloji ile olan bağlantılarını ele almaktadır. Böylece sosyolojik perspektife dayalı olarak bilginin oluşumu, dönüşümü ve toplumsal ilişkilerle etkileşimi araştırılmaktadır. Bilgiyi farklı boyutlarıyla anlama ve kavrama imkânı sunmaktadır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR