hadis-usulune-yeni-yaklasimlar-815429.jpeg
hadis-usulune-yeni-yaklasimlar-815429.jpeg

Hadis Usulüne Yeni Yaklaşımlar

İndirim Oranı : %30 İndirim
KDV Dahil : ₺190,00
İndirimli : ₺133,00
KDV Dahil : ₺133,00
Barkod : 9789755746609

 

Yazarı            : Hamza bin Abdullah el-Melibari

Çevirmen       : Ayhan Ak

Sayfa Sayısı  : 295

Çilt Tipi          : Karton Kapak

İç Kağıt         : Kitap Kağıtı

 

Boyut            : 13,5x21

Hamza b. Abdullah el-Melibari’nin kaleme aldığı bu eser, özellikle hadisle ilgili terimlerin birbirleri ile ilişkileri açısından müşahhas örnekler sunmaktadır. Usûlün tüm konularını ele almamış olsa da, özellikle tartışmaların yoğunlaştığı ve hadislerin tashih ve ta‘lili açısından son derece önemli terimler üzerinde detaylı bir şekilde durması ve terimler arasındaki ilişkilere olabildiğince temas etmiş olması bu eserin önemini artırmaktadır.

Eserin birinci bölümü, münekkidlerin, tashîh ve ta‘lîl yöntemlerinin içeriği ve mukayesesine ayrılmış. Hadis ilimleri alanında mütekaddimûn âlimlerinin yaklaşımları tam olarak ortaya konulmaya çalışılmış.

İkinci bölümde ise, mütekaddimûn alimlerinin yaklaşımı çerçevesinde hadis ilimlerinin gerçek öğretileri ortaya konulmuş. Bu çerçevede ortaya çıkan ilmî eserler ışığında, fıkhî ve eleştirel boyutun, her ikisinin hakikatte hadis ilimlerinin temel konusu olduğu üzerinde durulmuş. Bu bölümde ayrıca hadis tenkit yöntemlerinin de izah edilmiş olması esein ilmi değerini artırmaktadır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR