Risaleler - Osmanzade Hüseyin Vassaf
Risaleler - Osmanzade Hüseyin Vassaf
Risaleler - Osmanzade Hüseyin Vassaf

Risaleler

İndirim Oranı : %30 İndirim
KDV Dahil : ₺100,00
İndirimli : ₺70,00
KDV Dahil : ₺70,00
Barkod : 9786057119421

 

Yazarı            :  Osmanzade Hüeyin Vassaf

Çevirmen       :  Mehmed Akkuş

Sayfa Sayısı  : 143

Çilt Tipi          : Karton Kapak

İç Kağıt          : Kitap Kağıtı

Boyut             : 15x23

Bu kitapta Hüseyin Vassâf Efendi’nin üç risâlesi (Risâle-i Salâhiyye, Risâle-i Müştâkiyye ve Risâle-i Hayriyye) yayına hazırlanmıştır.

Hüseyin Vassâf'ın hemen her vesile ile hayatı, eserleri ve fikirlerinden söz ettiği Abdullah Salâhaddîn-i Uşşâkî (Salâhî) hakkındaki şu sözleri niçin Risâle-i Salâhiyye isminde müstakil bir eser verdiğini ortaya koymaktadır:

“Hazret-i Salâhaddîn’in henüz derece-i kemâlâtı takdir olunamamıştır. Cidden ve hakikaten eâzım-ı ricalullahtan ve kemal derece mestûrîndendir. Âsâr-ı aliyyesini mütalaa ettikçe insan uluvv-ı makamına hayran olmaktadır.”

Hüseyin Vassâf’ın bir diğer risâlesi de Bitlisli Şeyh Muhammed Müştâk-ı Kādirî Efendi (v. 1831) hakkında kaleme aldığı Risâle-i Müştâkiyye'dir. Aslında bu risâle farklı nüshalar esas alınarak iki kez yayınlanmıştır. Ne yazık ki yapılan bu iki çalışmada da birçok okuma hatası ve eksiklik mevcuttur. Bu sebeple eserin üçüncü kez yeniden yayınlamasına gerek duyulmuştur.

 

Son olarak Hüseyin Vassâf’ın hacim bakımından çok küçük olmakla beraber kütüphanede ayrı bir eser olarak bulunan ve şimdiye kadar yayınlamamış Risâle-i Hayriyye’si de elinizdeki kitaba ilave edilmiştir. Hüseyin Vassâf bu risâlede, Beşiktaş’taki Yahyâ Efendi Dergâhı post-nişînlerinden Şeyh Muhammed Nûrî Şemseddîn Efendi’nin (v. 1863) torunu ve aynı tekkede 58 sene post-nişîn olan Hasan Hayri Efendi (1847-1919), oğlu Mustafa Neş’et Bey (d. 1869) ve diğer zevat hakkında bilgi vermektedir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR