Said Halim Paşa - İslamlaşma ve Osmanlı Modernleşmesi
Said Halim Paşa - İslamlaşma ve Osmanlı Modernleşmesi
Said Halim Paşa - İslamlaşma ve Osmanlı Modernleşmesi

Said Halim Paşa - İslamlaşma ve Osmanlı Modernleşmesi

İndirim Oranı : %30 İndirim
KDV Dahil : ₺160,00
İndirimli : ₺112,00
KDV Dahil : ₺112,00
Barkod : 9786256021051

 

Yazarı            : Ergün Yıldırım

Çevirmen       :

Sayfa Sayısı  : 160

Çilt Tipi          : Karton Kapak

İç Kağıt         : Kitap Kağıtı

Boyut            : 13,5x21

Said Halim Paşa, Osmanlı modernleşmesinin hem fikir babalarından hem de aktörlerinden. Yaşadığı dönemin düşüncesine ve olaylarına çok önemli etkilerde bulunmuş bir şahsiyet. İslam düşüncesinin çağdaş münevverlerinden. Aydın, meşrutiyet, ıslah, taklit, Batılılaşma, İslam, siyaset gibi konularda ufuk açıcı yaklaşımlar ortaya koyuyor. Yazdığı risaleler, bugünü anlamak açısından büyük bir değer taşıyor.

Said Halim Paşa çok yönlü bir Osmanlı münevveridir. İstanbul fikir çevresinin yetkin ismidir. Devlete fikirleriyle yön verir. Büyük krizlerin yaşandığı bir dönemde İslam dünyasına, Osmanlı Devleti’ne, Müslümanlara yol bulmaya çalışır. Teori ve eylemleriyle bunu gösterir. Önemli ilişkiler içinde yer alır.

İslamlaşma düşüncesi, modernleşme ile beraber ortaya çıkan bir Müslümanlık duruşudur. Osmanlıyı ve Müslümanları kurtarma haysiyetidir. Said Halim Paşa, bu düşünce ve siyasetin en önemli fikir adamlarındandır. İslam ile modernleşme ilişkisini özgün bir şekilde ele alır. 

Moderniteyle hesaplaşan ve anlaşan bir ufuk vardır Said Halim Paşa’da. Sosyoloji ve siyaset biliminde öncüdür. İslam toplumlarını algılayan, ıslahat öneren ve eleştirel perspektife sahip bir sosyolojiyi savunur. Bir bakımda “İslam sosyolojisinin” kurucusudur. 

 

Bu kitapta Said Halim Paşa, tarihsel bir figür olmanın ötesinde bir entelektüel olarak ele alınmaktadır. Onun siyaset, toplum, meşrutiyet ve İslam üzerine ortaya koyduğu düşünceleri belli bir sistem içinde yorumlanır. Bugünü anlamak keyfiyetiyle Said Halim Paşa konuşturulur. 

Etiketler
Said, Said Halim, Said Halim Paşa, Said Halim Paşa -, Said Halim Paşa - İslamlaşma, Said Halim Paşa - İslamlaşma ve, Said Halim Paşa - İslamlaşma ve Osmanlı, Said Halim Paşa - İslamlaşma ve Osmanlı Modernleşmesi, Said Halim Paşa - İslamlaşma ve Modernleşmesi, Said Halim Paşa - İslamlaşma Osmanlı, Said Halim Paşa - İslamlaşma Osmanlı Modernleşmesi, Said Halim Paşa - İslamlaşma Modernleşmesi, Said Halim Paşa - ve, Said Halim Paşa - ve Osmanlı, Said Halim Paşa - ve Osmanlı Modernleşmesi, Said Halim Paşa - ve Modernleşmesi, Said Halim Paşa - Osmanlı, Said Halim Paşa - Osmanlı Modernleşmesi, Said Halim Paşa - Modernleşmesi, Said Halim Paşa İslamlaşma, Said Halim Paşa İslamlaşma ve, Said Halim Paşa İslamlaşma ve Osmanlı, Said Halim Paşa İslamlaşma ve Osmanlı Modernleşmesi, Said Halim Paşa İslamlaşma ve Modernleşmesi, Said Halim Paşa İslamlaşma Osmanlı, Said Halim Paşa İslamlaşma Osmanlı Modernleşmesi, Said Halim Paşa İslamlaşma Modernleşmesi, Said Halim Paşa ve, Said Halim Paşa ve Osmanlı, Said Halim Paşa ve Osmanlı Modernleşmesi, Said Halim Paşa ve Modernleşmesi, Said Halim Paşa Osmanlı, Said Halim Paşa Osmanlı Modernleşmesi, Said Halim Paşa Modernleşmesi, Said Halim -, Said Halim - İslamlaşma, Said Halim - İslamlaşma ve, Said Halim - İslamlaşma ve Osmanlı, Said Halim - İslamlaşma ve Osmanlı Modernleşmesi, Said Halim - İslamlaşma ve Modernleşmesi, Said Halim - İslamlaşma Osmanlı, Said Halim - İslamlaşma Osmanlı Modernleşmesi, Said Halim - İslamlaşma Modernleşmesi, Said Halim - ve, Said Halim - ve Osmanlı, Said Halim - ve Osmanlı Modernleşmesi, Said Halim - ve Modernleşmesi, Said Halim - Osmanlı, Said Halim - Osmanlı Modernleşmesi, Said Halim - Modernleşmesi,
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR